Lewe menu

Anyż

Anyż - Anisum vulgare GAERTN
Baldaszkowate
Roślina jednoroczna. Kwitnei w lipcu i sierpniu. Anyż pochodzi prawdopodobnie ze wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie od najdawniejszych czasów uprawia się go jako roślinę leczniczą i przy nprawową. Niejednokrotnie można spotkać anyż w stanie zdziczałym na rumowiskach, w ogrodach i winnicach; nigdzie jednak nie zadomowił się na stałe.
Surowcem jest owoc (Fruchus Anisi). Na początku dojrzewania owoców ścina isę pędy, wiąże w małe, luźne snopki, suszy i następnie młóci. Owoce uwalnia sie starannie z wszelkich zanieczyszczeń i domieszek, a następnie dosusza, najlepiej w temperaturze otoczenia. Surowiec ma silny aromat i słodkawy, przyjemnie korzenny smak. Zawiera około 3 % olejku lotnego, składającego się w 80 do 90 % z anetolu; pozostałe 10 do 20 % przypada na metylochawikol i inne substancje. Olejek anyżowy pobudza wydizelanie soków trawiennyhc, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie oraz wykrztuśnie.
Do wewnątrz stosuje się anyż jako odwar przy nieżytach żołądka i jelit oraz przy skurczach żołądka, zwłaszcza w leczeniu chorób dziecięcych, zalecany jest również przy braku apetytu, wzdęciach, jako środek wykrztuśny i mlokopędny. Oprócz tego anyż ceniony jest jako dodatek poprawiający smak i zapach lekarstw oraz jako środek do aromatyzowania wyrobów przemysłu spożywczego.

Menu prawe